• Instagram Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
healthtrends.pl © 2017 All Rights Reserved.

Olej lniany — jego właściwości zdrowotne, zastosowanie i dawkowanie

 

Olej lniany jest pozyskiwany z nasion siemienia lnianego, znanego ze swoich prozdrowotnych właściwości już od starożytności. Pierwsze wzmianki na temat dobroczynnego wpływu oleju z nasion lnu na zdrowie człowieka pochodzą z czasów praojca medycyny — Hipokratesa. Również żyjąc w czasach współczesnych, warto wprowadzić do codziennego jadłospisu olej lniany, którego dobroczynne działanie wpłynie pozytywnie na cały organizm.

 

Skład, otrzymywanie i przechowywanie oleju lnianego

 

Olej lniany pozyskiwany jest z nasion siemienia lnianego w procesie tłoczenia przeprowadzanego w jak najniższej temperaturze (najlepiej, gdy nie przekracza ona 10 stopni Celsjusza). Olej lniany jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 oraz omega-6, które stanowią praktycznie połowę jego składu.

 

Na 100 g

Wartość energetyczna (kcal) 884

Tłuszcz 100 g

Kwasy tłuszczowe nasycone 9 g

Kwasy tłuszczowe wielonienasycone 68 g

Kwasy tłuszczowe jednonienasycone 18 g

Kwasy tłuszczowe trans 0,1 g

Cholesterol 0 mg

Sód 0 mg

Węglowodany 0 g

Błonnik 0 g

Cukry 0 g

 

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są niestabilne i łatwo ulegają procesowi utleniania pod wpływem światła, powietrza i podwyższonej temperatury. Dlatego też olej lniany przechowywać należy w chłodnym i zacienionym miejscu. Olej ten jest źródłem witaminy E, która słynie z działania antyoksydacyjnego oraz przeciwdziałającego bezpłodności i starzeniu (witamina E nazywana bywa witaminą płodności i młodości).

 

Właściwości oleju lnianego

Odchudzanie

 

Olej lniany dzięki działaniu poprawiającym funkcjonowanie układu trawiennego, jest doskonałym sprzymierzeńcem osób odchudzających się. Jadłospis bogaty w olej lniany sprzyja utracie nadmiernych kilogramów, wspomaga detoksykację organizmu, a także poprawia jego funkcjonowanie. Olej lniany jest doskonałym, naturalnym środkiem niwelującym kłopotliwe zaparcia.

 

 

 

Cellulit

 

 

 

Uwzględnienie oleju lnianego w codziennej diecie sprzyja także likwidacji cellulitu. Wysoka zawartość kwasów omega-3 pomaga usuwać toksyny i przyspiesza metabolizm, co wpływa na zdrowie naszej skóry. W efekcie ,,skórka pomarańczowa”

 

 

 

 

 

Piękne włosy

 

Spożywanie oleju lnianego poprawia również kondycję twoich włosów dzięki uzupełnieniu niedoborów omega-3 a co za tym idzie wzmocnieniu struktury włosa. Co więcej, nakładanie oleju lnianego na włosy nawilża je oraz wpływa na ich szybszy wzrost. Zaleca się stosowanie oleju jako odżywki co najmniej dwa razy tygodniowo, najlepiej na noc. Taka kuracja powinna po trzech miesiącach znacznie poprawić stan włosów zniszczonych na skutek zabiegów takich jak farbowanie czy prostowanie.

 

 

 

 

 

Poprawa stanu skóry

 

Jeżeli cierpisz na problemy skórne — olej lniany pomoże Ci utrzymać skórę w dobrej kondycji. Wysoka zawartość kwasów omega-3 zmniejsza zmiany trądzikowe i eliminuje wypryski skórne. Sprawdzi się także w przypadku skóry suchej oraz skłonnej do podrażnień. Uzupełnienie niedoboru nienasyconych kwasów tłuszczowych pozytywnie wpłynie na kondycję skóry, redukując wypryski, zmarszczki ciemne plamy czy obrzęki. Olej możesz zastosować w postaci maseczki lub np. jako substytut mleczka do demakijażu.

 

Zdrowe serce i profilaktyka przeciwnowotworowa

 

Badania naukowe dowiodły, że spożywanie produktów o wysokiej zawartości kwasu alfa — linolenowego (ALA) może zapobiegać chorobom i zawałom serca. Olej lniany może zawierać od 30-60% tego kwasu. Regularne spożycie ALA może znacznie zredukować ryzyko śmierci spowodowane problemami z sercem. Spożywanie bogatego w ALA oleju minimalizuje także wzrost nowotworów piersi, poprzez modulowanie szlaków sygnałowych, które są zaangażowane w ich powstawanie.

 

Olej lniany zakup

 

Olej lniany jest powszechnie dostępny w sklepach spożywczych, aptekach czy sklepach zielarskich. Jeżeli chcesz dokonać jego zakupu, porównaj wcześniej ceny w różnych sklepach internetowych. Często ten sam produkt może różnić się ceną nawet kilkukrotnie.

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Please reload

Podobne posty

Komentarze

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now